Jeżeli masz pytania i chcesz jak najszybciej uzyskać na nie odpowiedź skontaktuj się z nami bezpośrednio:

Margareta

Skontaktuj się ze mną jeżeli masz pytania dotyczące dostępności, kompozycji oraz zamówień specjalnych:

mail: margareta@swiateczneatelier.pl

tel.: +48 730 130 260 (między 10:00 a 16:00)

Sariel Sebastian

International trade manager. Write to me if you have a business proposal.

email: sarielsebastian@formwalls.pl

Witryny kwiatowe, jako wizytówka sklepu

Witryny kwiatowe, jako wizytówka sklepu
14 stycznia 2021 martajustynska1

Większość ludzi spacerując po mieście lubi oglądać zabytki, ciekawe pomniki oraz witryny sklepowe. Jest to doskonała okazja dla sklepikarzy, aby przyciągnąć na dłużej zainteresowanie potencjalnego klienta i zachęcić go do wejścia oraz do dokonania zakupu. W związku z tym każdy właściciel sklepu powinien przemyśleć sposób aranżacji własnej witryny, często bowiem wystawienie jedynie produktu nie wystarczy. Aby ożywić wystawę sklepową, warto pomyśleć o witrynach kwiatowych, które nie tylko dodadzą elegancji, ale również subtelności i przyjaznego klimatu. Dlaczego warto postawić na ozdoby z kwiatów i roślin? O tym w dalszej części tekstu. 

Czym są witryny sklepowe?

Witryny sklepowe to nic innego, jak okno wystawowe w sklepie. Mają one na celu zwrócenie uwagi potencjalnego klienta. W witrynach najczęściej umieszcza się najnowszą lub najciekawszą ofertę sklepu, po to, aby zachęcić do zakupu. Wyróżnia się następujące rodzaje witryn:

  • otwarta
  • półotwarta
  • zamknięta
  • sponsorowana.

Przez witrynę otwartą klient widzi wnętrze sklepu oraz jego asortyment. Tego typu witryny najczęściej stosowane są w centrach handlowych. Ten typ witryn zachęca, aby go ciekawie przyozdobić nie tylko sezonowo, ale również dekoracjami na co dzień. Witryna półotwarta charakteryzuje się tym, iż jest oddzielona ścianką, tłem lub zasłonką od wnętrza sklepu. Natomiast witryna zamknięta całkowicie oddzielona jest od reszty sklepu. Ten rodzaj witryny pozwala na tworzenie niesamowitych aranżacji. Ostatni rodzaj witryny to witryna sponsorowana. Polega ona na tym, iż szyba obklejona jest folią typu One Way Vision, która przedstawia jakąś reklamę. Przy tej witrynie właściciel sklepu nie musi dbać o odpowiednią aranżację, a szkoda, bo ludzie często mają dość ogromnych billboardów. 

Wspomniane wyżej witryny, oprócz sponsorowanej, stanowią wizytówkę sklepu. Dlatego też warto zadbać o to, żeby je odpowiednio ozdobić. 

Dlaczego warto ozdabiać witryny sklepowe i jakie są zasady ich aranżacji?

witryny kwiatowe

 https://pl.pinterest.com/pin/47710077281138411/

Witryny sklepowe niewątpliwie są wizytówką każdego sklepu. To od ich odpowiedniej aranżacji w dużej mierze zależy powodzenie sprzedażowe. Odpowiednie i przemyślane przyozdobienie potrafi bowiem przyciągnąć nawet najbardziej wymagającego klienta. Piękna i elegancka aranżacja to swojego rodzaju strategia marketingowa oraz reklama. 

Pierwszą rzeczą, o jakiej należy pomyśleć przy ozdabianiu witryn jest to, do jakiej grupy klientów ma ona przemówić. Kolejna kwestia dotyczy doboru odpowiedniej stylistyki. Mieszanie stylów z pewnością zniechęci potencjalnego klienta do wejścia do danego sklepu, ponieważ ekspozycja witryn będzie zbyt przytłaczająca. Jeżeli chce się trafić do większej grupy klientów warto postawić na coś klasycznego i ogólnie tolerowanego. Z pewnością kwiaty i rośliny lubi większość ludzi, dlatego też takie ozdoby będą jak najbardziej pożądane. Po trzecie, trzeba pamiętać o kolorystyce witryny kwiatowej. Nie każdy kolor będzie współgrał z tłem ścianki dzielącej witrynę a sklep. Nie będzie również pasował do wnętrza sklepu. Trzeba również zastanowić się, czy warto ciężkie kolory przełamywać delikatnymi, pastelowymi kolorami dodatków. Często doskonałym dodatkiem jest minimalistyczna kompozycja kwiatowa lub roślinna, np. parapet z roślin stabilizowanych. Warto wiedzieć, że rośliny stabilizowane pięknie wkomponują się w każdą stylistykę. 

W jakich kolorach stworzyć witrynę kwiatową?

Wybór kolorów również jest istotny, aby pięknie udekorować własną witrynę. Powinno się je dobrać tak, aby wpasowały się w klimat sklepu i w otoczenie. Kolory też często wybiera się przy aranżacjach tematycznych, np. na święta Bożego Narodzenia wybiera się kolor zielony, czy też złoty, na Walentynki kolor czerwony, natomiast na Wielkanoc żółty. Poniżej przedstawiam kolory, które będą pasowały również podczas „zwykłych dni”.

Czerwony

Kwiaty w kolorze czerwonym zawsze wyglądają pięknie i elegancko, w szczególności róże. Sprawią one, że Twoja witryna sklepowa będzie ożywiona i ciepła. Kolor ten często używany jest po to, aby sprawić radość, ponieważ jest symbolem szczęścia i miłości. Kompozycje kwiatowe w kolorze czerwonym posiadają również podniosły charakter, dlatego też mogą być używane w bardziej formalnych miejscach. 

witryny kwiatowe

https://pl.pinterest.com/pin/135741376256361302/

Biały

Do strojenia witryn sklepowych idealnie nadają się kwiaty w kolorze białym, ponieważ nie są krzykliwe, a swoją subtelnością sprawiają, że witryna kwiatowa jest ciepła i zachęci do wejścia praktycznie każdego. Idealną ozdobą na witrynę w tym kolorze są orchidee, które są zarazem eleganckie i delikatne. Poniżej przedstawiony został przykład witryny sklepowej w bieli. 

witryny kwiatowe

https://pl.pinterest.com/pin/215961744618056034/

Niebieski 

Niebieski to kolor wody oraz nieba. Mimo iż zaliczany on jest do zimnych kolorów, to zawsze kojarzy się miło i ciepło. Kolor ten zachęca również do kreatywnego myślenia oraz marzeń, dlatego też warto postawić na tę barwę przy aranżowaniu witryn sklepowych. Kwiaty w kolorze niebieskim pięknie wyglądają w pojedynkę, jak i w towarzystwie kwiatów w innych barwach. Niebieska witryna kwiatowa z pewnością przyciągnie wzrok każdego. Poniżej przedstawiam przykład witryny, w której zdecydowanie króluje niebieski. 

witryny

https://pl.pinterest.com/pin/298222806552163385/

Różowy

Kolor różowy to połączenie białego i czerwonego. Ze względu na swoją delikatność zaleca się zdobienie witryn kwiatowych na przykład przy butikach damskich lub salonach ślubnych. Wynika to z faktu, iż jest bardzo kobiecy. Zdobiąc witryny w kwiatach w tym kolorze z pewnością dodasz odrobinę radości, miłości i serdeczności. Najpiękniej w tej barwie prezentują się róże. Poniżej przykład witryny w kolorze różowym. 

witryny

https://pl.pinterest.com/pin/661184789027101271/

Zielony

Zieleń to kolor uspokajający, gdyż ściśle związany jest z naturą. A jak wiadomo przebywanie na łonie natury działa relaksująco. Wszędzie tam, gdzie znajdują się zielone rośliny wszelkie transakcje i negocjacje odbywają się bez większych przeszkód i w spokojnej atmosferze. Dlatego też również witryny sklepowe powinny posiadać zielone dodatki. Co więcej, zielony symbolizuje ekologię oraz dbanie o naturę. W dzisiejszych czasach bycie eko jest bardzo popularne. Oto przykład witryny kwiatowej, w której prym wiedzie właśnie ta barwa.

witryny

https://pl.pinterest.com/pin/693765517580480827/

Żółty

Żółty to kolor wiosny, słońca oraz życia. Wbrew obiegowej opinii, jest to barwa bardzo radosna. Dość długo uważany był za kolor niezgody i zazdrości. Kwiaty w kolorze żółtym wywołują na twarzy uśmiech np. żonkile, róże, gerbery. Przy witrynach kwiatowych wykonanych właśnie w tej barwie nikt nie przejdzie obojętnie. Warto tak ozdobić między innymi wejścia restauracji, kawiarni, czy też butików i drogerii. Sami zobaczcie jak pięknie prezentuje się właśnie taka witryna. 

witryny

https://pl.pinterest.com/pin/352547477076365589/

Mieszanka kolorów

A co uzyska się z połączenia kwiatów w wyżej wymienionych kolorach? Coś bajecznego i tęczowego! Jednakże należy pamiętać, iż witryny kwiatowe nie muszą być w żywych kolorach tak jak zaprezentowałam poniżej, ale również pięknie będą się prezentować w pastelowych barwach. Decyzja o tym, jakiej tonacji ma być to aranżacja zależy od Twojego gustu, stylu, w jakim prowadzisz sklep oraz otoczenia. Nie musisz również używać wszystkich kolorów, aby ozdoba była magiczna. Czasami wystarczy tylko połączenie dwóch barw. 

witryny

https://pl.pinterest.com/pin/148126275232325765/

Przykładowe dekoracje do aranżacji witryn kwiatowych 

Pięknie wyglądają wyżej przedstawione witryny kwiatowe, prawda? Jeżeli również pragniesz, aby Twoja witryna przyciągała wzrok i przy okazji była miła dla oka, to przedstawiam poniżej ciekawe rozwiązania Świątecznego Atelier. Zaprezentowałam niezwykłe instalacje kwiatowe, kompozycje z roślin stabilizowanych, obrazy ze sztucznych roślin, ścianki kwiatowe oraz wianki. Oczywiście wariantów jest więcej. Po inspiracje można sięgnąć do wspomnianego sklepu online. 

Parapet z roślin stabilizowanych

Parapet z roślin stabilizowanych to oryginalny i ciekawy sposób na udekorowanie witryny sklepowej. Tego typu dekoracja z pewnością przyciągnie wzrok przechodniów i zachęci do odwiedzenia danego sklepu. Powstał ze starannie dobranych roślin, które przy pomocy procesu stabilizacyjnego (zanurzeniu w specjalnym roztworze) cieszą nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim trwałością. Warto zainwestować w dekorację z roślin stabilizowanych, ponieważ ozdabiać ona będzie Waszą witrynę sklepową przez lata. 

Niezaprzeczalną zaletą tego typu ozdób jest to, że nie wymagają one opieki. W przeciwieństwie do żywych roślin nie trzeba ich podlewać, podcinać, nawozić oraz sprzątać opadłe liście. Kolejnym plusem roślin stabilizowanych jest to, iż są one naturalnym higrometrem. Dzięki nim określicie, czy powietrze w pomieszczeniu jest wystarczająco wilgotne. Odpowiedni poziom wilgotności wpływa bowiem na samopoczucie i zdrowie człowieka. Rośliny stabilizowane nie przyciągają również insektów. Obawa przed robactwem jest w tym przypadku bezpodstawna. 

witryny

Instalacje kwiatowe 

Aby upiększyć witrynę sklepową nietuzinkową i piękną ozdobą warto pomyśleć o instalacjach kwiatowych. Przykładem pięknej instalacji kwiatowej jest dekoracja kolory zmierzchu nr 237. Do jej stworzenia artyści wykorzystali wysokiej jakości sztuczne róże, liście bananowca oraz kamelie i orchidee. Cała kompozycja została osadzona w dużej, czarnej donicy, która nie tylko stabilizuje bukiet, ale dodaje mu dodatkowego uroku. Ze względu na to, iż jest to duża dekoracja, zaleca się ustawienie jej w dużej witrynie. Kolorystyka wykorzystana w kompozycji sprawia, że ogrom bukietu nie przytłacza i jest subtelniejszy. Pośród fioletu można znaleźć kwiaty w kolorze różu, beżu oraz szarości. Dodatkowo zostały one podkreślone zielonymi dodatkami. Instalacja ta to prawdziwe dzieło sztuki, które przyciągnie wzrok przechodniów i zachęci do wejścia do sklepu. 

Obrazy ze sztucznych roślin 

Kolejnym rodzajem ozdób, które można wykorzystać przy tworzeniu ciekawych aranżacji witryn sklepowych, są obrazy z roślin stabilizowanych. Idealnym przykładem tego typu dekoracji jest obraz ze sztucznych roślin z sukulentami i szałwią. Przy jego tworzeniu artyści starannie dobrali wysokiej jakości sztuczne kwiaty w różnych odcieniach zieleni, tak, aby do złudzenia przypominały rośliny naturalne lub stabilizowane. W obrazie ze sztucznych roślin odnajdziesz nie tylko imitację sukulentów oraz szałwii, ale również liście bananowca. Ozdoba ta niewątpliwie jest lepsza od roślin naturalnych, ponieważ nie wymaga podlewania, przycinania oraz leczenia z pleśni, oraz plam. Nie przyciąga ona również insektów, także zdecydowanie jest higieniczna i do tego estetyczna. 

Obraz ze sztucznych roślin można powiesić na ściance, która dzieli wnętrze sklepu oraz witrynę. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby taki obraz był zamiast ściany albo zasłony. Pięknie ekspozycja towarów będzie się prezentować na jego tle. 

Ściana ze sztucznych kwiatów

Ściana ze sztucznych kwiatów to kolejna ciekawa dekoracja, by w oryginalny sposób ozdobić swoją witrynę. Przygotowana jest ona ze starannie dobranych sztucznych kwiatów (wysokiej jakości), tak, aby tworzyła niezwykły obraz. Kolory dobrane są tak, aby tworzyły niezwykłą jedność i przyciągały wzrok. Do stworzenia akurat tej ścianki wykorzystano kolor biały, niebieski, fiolet i amarant oraz takie kwiaty, jak hortensja, piwonie, peonie, róże, paprocie i trawy. Niezwykłym atutem takiej ścianki z kwiatów jest fakt, iż nie wymaga ona pielęgnacji, a listki kwiatów się nie przesuszają i nie opadają. 

Ściana ze sztucznych kwiatów pięknie się będzie prezentować jako ściana dzieląca witrynę z wnętrzem sklepu. Z pewnością przyciągnie ona wzrok przechodniów i sprawi, że będą ochotę mieli wejść. Ściana ze sztucznych kwiatów z pewnością ożywi każdy sklep. 

witryny

Wianki 

Oczywiście, aby ożywić każdą witrynę i dodać jej odrobinę natury, nie może zabraknąć ozdób z kwiatów. A jeżeli chce się zrobić swoją witrynę kwiatową, to z pewnością warto również pomyśleć o wiankach. Jest to doskonała ozdoba, ponieważ można ją powiesić na ściance dzielącej sklep z witryną, na ścianie bocznej lub też w samej witrynie. Co najważniejsze, wianki można już kupić nie tylko na szczególne okazje (np. Boże Narodzenie, Wielkanoc), ale również można znaleźć dotyczące „zwyczajnego” dnia. Takim niewątpliwie jest, ale zarazem niezwyczajny, wianek na obręczy Czerwcowy wieczór. Kompozycja wianka umieszczona została na metalowych kołach o średnicy od 35 do 80 cm. Natomiast sama kompozycja została wykonana ze sztucznych kwiatów piwonii, róży oraz pełników, które w połączeniu z gałązkami, ruskusem i paprocią tworzą niezwykłą jedność. Kompozycja ta została wykonana w niezwykłych i subtelnych kolorach, które z pewnością dodadzą elegancji i oryginalności Twojej witrynie sklepowej. 

witryny

Podsumowanie

Mimo najlepszego towaru na rynku brak odpowiedniego marketingu (w tym odpowiedniej aranżacji witryn sklepowych) sprawi, że klient nie tylko nie będzie wiedział o produkcie, ale również nie poczuje potrzeby posiadania jego. Warto w przyjemny sposób zachęcić go do odwiedzenia sklepu oraz zachęcenie go do zapoznania się z asortymentem lub usługą. Jak wiadomo pierwsze wrażenie jest bardzo ważne w każdym aspekcie życia, dlatego warto zadbać, aby było jak najlepsze już przy wejściu. Osiągniesz to poprzez odpowiednią dekorację. Zachęcam do zapoznania się z innymi dekoracjami Świątecznego Atelier, ponieważ tworzone są własnoręcznie z ogromną pasją i miłością do sztuki florystycznej. 

 

Źródła:

 

Comments (0)

Leave a Reply

0

Your Cart