Jeżeli masz pytania i chcesz jak najszybciej uzyskać na nie odpowiedź skontaktuj się z nami bezpośrednio:

Margareta Forma-Gąsior

Skontaktuj się ze mną jeżeli masz pytania dotyczące dostępności, kompozycji oraz zamówień specjalnych:

mail: margareta@swiateczneatelier.pl

tel.: +48 730 130 260 (między 10:00 a 16:00)

Marta Justyńska

Prowadzenie bloga, teksty, pozycjonowanie, SEO

Skontaktuj się ze mną jeżeli jesteś zainteresowana/y współpracą lub masz pytania dotyczące pozycjonowania i SEO:

mail: marta@swiateczneatelier.pl

Ściany wertykalne z żywych roślin

Ściany wertykalne z żywych roślin
12 kwietnia 2022 martajustynska1

Nic tak pozytywnie nie wpływa na samopoczucie człowieka, jak przebywanie pośród natury i zieleni. Z tego też powodu wielu ludzi dba o to, żeby w ich otoczeniu nie brakowało roślinności. Zakładają ogrody, posiadają dużą ilość roślin doniczkowych w domu lub co jakiś czas wybierają się na łono natury. Nic tak bowiem nie odpręża, jak natura. Jednakże nie zawsze jest możliwość, aby prowadzić bujny ogródek lub regularnie przebywać na świeżym powietrzu poza miastem. W konsekwencji tego coraz bardziej popularne stały się ściany wertykalne z żywych roślin. Rozwiązanie to cieszy się dużą popularnością nie tylko wśród salonów SPA, w wielkich korporacjach, hotelach, czy też w restauracjach, ale również w prywatnych mieszkaniach i w domach. Nie wiesz, czym są ściany wertykalne, oraz jak je pielęgnować? O tym w dalszej części tekstu. 

Co to są ściany wertykalne z żywych roślin?

Ściana wertykalna inaczej zwana jako ogród wertykalny lub zielona ściana ostatnimi czasy cieszy się ogromną popularnością. Można je zobaczyć między innymi w takich miejscach jak: salony SPA, kliniki urody, hotele, czy też restauracje. Zainstalowane w danym wnętrzu ściany wertykalne z żywych roślin sprawiają, że dane pomieszczenie staje się przyjaźniejsze i niepowtarzalne.

A czym są ściany wertykalne z żywych roślin? Zielone ściany to nic innego jak gęsto obsadzone roślinami pionowe powierzchnie zakrywające ściany zarówno w pomieszczeniu, jak i na zewnątrz. Warto dodać, iż nic nie stoi na przeszkodzie, aby roślinom tym towarzyszył mech. Połączenie to sprawia, że utworzony jest niezwykły i naturalny obraz, który z pewnością każdego zachwyci. 

ściany wertykalne z żywych rośllin

Jakie rośliny najczęściej używa się do tworzenia ścian wertykalnych?

Ściany wertykalne z żywych roślin są bez wątpienia efektowne i przede wszystkim naturalne. Do ich stworzenia można wybrać praktycznie każdą domową roślinę, jednakże przy ich wyborze trzeba kierować się następującymi zasadami:

 • rośliny do zielonej, żywej ściany powinny być jak najłatwiejsze w uprawie,
 • rośliny do ścian wertykalnych nie mogą tworzyć zbyt dużej bryły korzeniowej,
 • nie mogą one również zajmować zbyt dużej ilości miejsca, ponieważ przytłoczą inne rośliny,
 • rośliny przeznaczone do ścian wertykalnych powinny dobrze funkcjonować w ciasnocie, ponieważ będą tworzyć zwartą ścianę i będą musiały konkurować o światło i powierzchnię,
 • kwiaty powinny być zdrowe i w dobrej kondycji,
 • rośliny muszą być odporne na choroby i rzadko atakowane przez szkodniki.

Warto dodać, iż na ściany wertykalne z żywych roślin nie należy stosować roślin delikatnych, sukulentów i kaktusów. Wynika to z faktu, iż zostaną one szybko stłumione przez rośliny silniejsze i mocniej się rozrastające np. przez liście paproci. 

W zielonych ścianach doskonale sprawdzą się rośliny pnące się, które mogą tworzyć dla roślin kwitnących ciekawe i oryginalne tło. Dla urozmaicenia kompozycji ściennej można zastosować również mech. 

Podsumowując, w ścianach wertykalnych z żywych roślin doskonale sprawdzą się między innymi:

 • pnącza (np. scindapsusy, cissusy, filodendrony)
 • storczyki
 • rośliny z rodziny bromeliowatych (np. ananas, guzmania, frizea, achmea, oplątwa)
 • paprocie
 • skrzydłokwiaty
 • zielistek 
 • łosie rogi
 • monstery
 • fikusy
 • calatea
 • mikrozorium oskrzydlone
 • dracea
 • stromanthe
 • i wiele innych.

Decydując się na ścienne ogrody, warto postawić na profesjonalną firmę, której pracownicy nie tylko doradzą, ale przede wszystkim odpowiednio zainstalują i podpowiedzą jak taki zielony ogród pielęgnować. 

ściany wertykalne z żywych roślin

Jak pielęgnować ściany wertykalne z żywych roślin?

W przeciwieństwie do obrazów i ścian z mchów i roślin stabilizowanych, ściany wertykalne z żywych roślin wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Jest to niezwykle istotne, ponieważ tylko odpowiednie dbanie przyczyni się do tego, iż zieloną ścianą będzie można cieszyć się latami. Poniżej kilka rad, jak odpowiednio dbać o ściany wertykalne z żywych roślin. 

Podlewanie

Wydawać by się mogło, że nie trzeba zielonych ścian podlewać, ponieważ przeważnie posiadają odpowiedni system nawadniający. I to jest niezaprzeczalny fakt. Należy jednak pamiętać, aby co jakiś czas dolewać do systemu wodno-kanalizacyjnego wody oraz kontrolować czystość wody w zbiorniku. Jest to ważne, ponieważ wszelkie zanieczyszczenia mogą taki system zapchać. 

Nawożenie

Oprócz nadzorowania ilości wody w zbiornikach należy również odpowiednio rośliny nawozić. Od tego bowiem zależy ich bujność oraz zdrowie. Przy instalacji roślin dbamy o to, żeby w korzeniach rośliny nie zabrakło nawozu wieloskładnikowego, jednakże nawóz ten wystarcza naokoło jednego roku. Warto więc zaopatrzyć się w nawóz dolistny, który wpłynie na dobrą kondycję roślin oraz ich żywotność. 

Przycinanie

Ważne jest również zachowanie odpowiedniej formy obrazu. Dlatego też należy rośliny przycinać, w szczególności pnącza. Należy również regularnie usuwać obumarłe, uszkodzone i chore liście. Pozwoli to, na zachowanie estetycznego i zdrowego wyglądu ścian wertykalnych z żywych roślin.

Warto również regularnie spryskiwać listki, aby pozbyć się kurzu i odżywić listki.

zielone ściany

Zalety ścian wertykalnych z żywych roślin

Ściany wertykalne to nie tylko uczta dla oka, ale również szereg korzyści zdrowotnych. Oto kilka przykładów, jak ogrody ścienne wpływają na otoczenie i na nas samych.

Lepsza koncentracja w pracy

Zieleń i natura pozytywnie wpływają na koncentrację. Dlatego też warto postawić na to rozwiązanie w miejscach pracy. Ściany wertykalne również bardzo dobrze reagują na natężenie hałasu. Doskonale go tłumią, co przyczynia się do lepszej wydajności w pracy. 

Naturalny oczyszczacz i nawilżacz powietrza

Niepodważalną zaletą ścian wertykalnych z żywych roślin jest to, iż filtrują one powietrze. Dzięki temu oczyszczają je z wszelkich toksyn oraz z kurzu. Dodatkowo zapewniają odpowiedni poziom wilgotności w powietrzu. Wilgotność ta ma niezwykle ważny wpływ na zdrowie człowieka. 

Naturalny pochłaniacz wilgoci

Rośliny lubią wodę. Czerpią ją nie tylko ze zbiorników, ale również z powietrza. W związku z tym pobierają nadmiar wilgoci i zapobiegają tym samym rozprzestrzenianiu się grzybów. 

Uspakaja, odpręża i wycisza 

Ściany wertykalne z żywych roślin powinny być instalowane tam, gdzie człowiek odpoczywa. Wynika to z tego, iż nic tak nie odpręża i relaksuje jak zieleń i roślinność. Dodatkowo zieleń przyspiesza procesy regeneracyjne w organizmie. 

Ogrody wertykalne- nasza oferta

Szereg prozdrowotnych zalet sprawił, iż zdecydowałyśmy się na poszerzenie naszej oferty o ogrody wertykalne. Oferujemy:

 • ogrody wertykalne wewnętrzne z podłączeniem do sieci
 • ogrody wertykalne mobilne z zamkniętym obiegiem wody.

Ogrody wertykalne wewnętrzne z podłączeniem do sieci inaczej znane są również jako ściany wertykalne z żywych roślin. Ich zasada działania polega na tym, iż woda doprowadzana jest z wodociągu. Woda ta przepływa przez odpowiedni filc, który nawadnia rośliny. Warto również wiedzieć, iż nadmiar wody odprowadzany jest do kanalizacji. System nawadniania roślin działa automatycznie.

Ogrody wertykalne mobilne z zamkniętym obiegiem wody cieszą się coraz większą popularnością, ponieważ mogą stać praktycznie wszędzie. Ogromną zaletą tego typu rozwiązania jest również to, iż można taką ściankę przestawić. System nawadniania ma obieg zamknięty, tzn. woda znajdująca się w zbiorniku przy roślinach dzięki pompie nawadnia ściankę, po czym wraca do zbiornika. Pompowanie można ustawić w określonych godzinach. Sterownik uruchamiający cały cykl (wielkość: 10 cm x 10 cm) podłączany jest do gniazdka. Dlatego też przy instalacji ścianki należy pamiętać o tym, żeby w pobliżu znajdowało się gniazdko elektryczne. 

Nasi eksperci zajmują się realizacją zamówienia praktycznie od A do Z. Służą swoją pomocą od początkowych zapytań i wątpliwości, poprzez projektowanie, montaż, na serwisie po montażowym kończąc. Warto również dodać, iż każdy projekt wyceniany jest indywidualnie.

Jeżeli jesteś zainteresowana/zainteresowany małą oazą w swoim mieszkaniu lub w firmie, znajdziesz nas na Świąteczne Atelier i stabilizowane.pl. Zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego.

Comments (0)

Leave a Reply

0

Your Cart