Jeżeli masz pytania i chcesz jak najszybciej uzyskać na nie odpowiedź skontaktuj się z nami bezpośrednio:

Margareta

Skontaktuj się ze mną jeżeli masz pytania dotyczące dostępności, kompozycji oraz zamówień specjalnych:

mail: margareta@swiateczneatelier.pl

tel.: +48 730 130 260 (między 10:00 a 16:00)

Sariel Sebastian

International trade manager. Write to me if you have a business proposal.

email: sarielsebastian@formwalls.pl

Stroiki w kształcie choinek zamiast tradycyjnych drzewek

Stroiki w kształcie choinek zamiast tradycyjnych drzewek
19 grudnia 2020 martajustynska1

Czym byłoby Boże Narodzenie bez pięknie przyozdobionej choinki? Byłby to kolejne rodzinne spotkanie bez odpowiedniej świątecznej atmosfery. Jako dzieci uwielbialiśmy zdobić te drzewka oraz tworzyć wymyśle ozdoby choinkowe np. łańcuchy z bibuły. Jednakże z wiekiem oraz licznymi obowiązkami zdobienie choinki traktujemy już jako obowiązek, nie czując takiej radości jak dawniej. Tego drzewka nie może zabraknąć w żadnym domu, gdyż niesie ze sobą bogatą tradycję oraz ważne znaczenie. Warto posiadać nawet malutką, już przyozdobioną, by tradycję podtrzymać. W sklepach można już dostać stroiki w kształcie choinek. A czym jest choinka oraz jakie znaczenie ma w tym niezwykłym czasie? O tym dowiesz się z dalszej części tekstu. 

Czym są choinki świąteczne?

Choinki na święta Bożego Narodzenia to bez wątpienia jeden z najważniejszych symboli tego okresu. Są to ścięte drzewa iglaste (najczęściej jodły, sosny lub świerku) lub wykonane z tworzyw sztucznych, które się przyozdabia na święta Bożego Narodzenia. Najczęściej obwieszane są kupnymi bombkami, łańcuchami, cukierkami oraz światełkami. Jednakże często też spotyka się to drzewko w ręcznie wykonanych ozdobach, tj. papierowe łańcuchy, haftowane aniołki lub śnieżki, czy też domowe pierniczki. Obecnie można również zdobyć drzewka już przyozdobione np. stroiki w kształcie choinek. Warto również wiedzieć, że to, co wieszamy, nie powinno być przypadkowe, ponieważ każda ozdoba powinna coś oznaczać. Ale o symbolice ozdób świątecznych napisałam w dalszej części tekstu. 

Tradycja ubierania choinki bożonarodzeniowej. Jak się narodziła?

Przed omówieniem symboliki choinki oraz jej ozdób warto dowiedzieć się, jaka jest jej historia. A jest naprawdę bogata! 

Przyozdobiona choinka nie od zawsze była symbolem Bożego Narodzenia. 

Wzmianki o zdobieniu domów pojawiają się już w kulturze pogańskiej. Wieszano w domach zielone gałęzie po to, aby przepędzić złe duchy, chronić się przed chorobami i złymi urokami czarownic. Starożytni Egipcjanie wieszali gałązki palmowe na znak zwycięstwa życia nad śmiercią. Natomiast pierwsi Rzymianie zdobili domy zielonymi gałązkami podczas obchodów święta boga Saturna. 

A jak choinka stała się symbolem świąt Bożego Narodzenia? 

Pierwsze wzmianki o choince w kulturze chrześcijańskim pojawiły się w legendzie o św. Bonifacym (misjonarz, żyjący na przełomie VII i VIII w.), który nawracał pogańskie plemiona na terenie Niemiec. Jak głosi legenda, miał on ściąć wielki dąb, który był dla miejscowych plemion święty. Drzewo to upadając, zniszczyło pobliskie krzaki, poza małą jodłą. Św. Bonifacy uznał to za znak. Porównał to do Chrystusa zwyciężającego nad śmiercią. Od tego czasu, nawróceni poganie zaczęli przyozdabiać domy właśnie iglastymi gałązkami. Z czasem jednak ten zwyczaj zamarł.

Krytyka Kościoła

Kolejne wzmianki o choince pochodzą dopiero z XVI w. i również z Niemiec. Bogaci gospodarze przyozdabiali w Boże Narodzenie zielone drzewka, co spotkało się z wielką krytyką Kościoła, gdyż zwyczaj ten uznawany był za pogański. Jednakże mimo wielkiej krytyki, coraz więcej ludzi zaczęło zdobić choinki na święta. Zwolennikiem tego zwyczaju stał się nawet wielki reformator Kościoła, Marcin Luter. Przyjmuje się również, że to on wpadł na pomysł zdobienia drzewka światełkami, które miały symbolizować Chrystusa. Z czasem choinki zaczęły zdobywać ogromną popularność nie tylko w Europie, ale również na świecie. 

Choinka w Polsce

Choinka w Polsce pojawiła się dopiero na przełomie XVIII i XIX w. Do naszego kraju zwyczaj ten przenieśli podczas zaborów niemieccy protestanci. Z początku można ją było spotkać wyłącznie w dużych miastach. Z czasem choinka trafiła na wieś, gdzie wyparła tradycyjne polskie ozdoby typu jemioła, czy też podłaźniczka. Zdobienie choinki wyparło również stary słowiański zwyczaj dekorowania snopu zboża.

Symbolika ozdób choinkowych na Boże Narodzenie

To niezwykłe drzewko to nie tylko bogata i ciekawa historia oraz niezwykła dekoracja świąteczna, ale przede wszystkim ogromne znaczenie w kulturze chrześcijańskiej. Sama choinka symbolizuje drzewko z Raju, w którym przebywali pierwsi ludzie, czyli Adam i Ewa. Dodatkowo drzewo iglaste uznawane jest za symbol życia, odradzania się i płodności.

Również ozdoby choinkowe mają swoje znaczenie. Zobaczmy, co oznaczają najpopularniejsze dekoracje wieszane na tym wyjątkowym drzewku. Należy również dodać, że każda ozdoba na stroikach w kształcie choinek dobrana została według odpowiedniej symboliki. 

 • Bombka w kształcie kuli– symbolizuje ona ciągłość oraz powtarzalność życia ludzkiego. 
 • Ptak– symbolizuje radość i szczęście oraz często dobrą nowinę i pokój. 
 • Ryba– symbol Chrystusa. Znak ten narodził się już w czasach wczesnochrześcijańskich. 
 • Cukierki oraz inne słodkie smakołyki– symbolizują one radość z narodzenia Jezusa. 
 • Pierniczki– oznaczają miłość oraz długie i zdrowe życie.
 • Dzwoneczki– symbolizują one dobre nowiny. 
 • Łańcuchy– to symbol więzi rodzinnych. 
 • Anioł– ozdoba w kształcie anioła chronić ma domowników przed złymi duchami.
 • Jabłko– symbol zdrowia i urody. Symbolizuje również owoc, którym Ewa skusiła Adama.
 • Światełka– to symbol nadejścia Jezusa.
 • Gwiazda– symbolizuje ona Trzech Króli, którzy udali się do Betlejem, aby przywitać Dzieciątko Jezus. 

 

Dlaczego coraz częściej wybieramy stroiki w kształcie choinek zamiast tradycyjnych?

Do niedawna niewyobrażalne było, aby zastąpić żywą choinkę sztuczną. Bez jej zapachu nie wyobrażaliśmy sobie świąt. Jednakże coraz większa świadomość ochrony środowiska przekonała nas do kupowania sztucznych choinek. Coraz częściej kupuje się również małe choineczki, które z łatwością można postawić na stole, komodzie, czy też parapecie. Stroiki w kształcie choinek cieszą się coraz większą popularnością, ponieważ:

 • Oszczędzają czas. Nie musisz już tracić czasu nad ozdabianiem choinki, a czas ten możesz przeznaczyć na inne czynności, np. na przygotowanie świątecznych potraw;
 • Możesz go zabrać ze sobą w podróż. Zdarza się, że nie zawsze możemy spędzić czas z rodziną, ponieważ np. wyjeżdżamy w delegację lub mieszkamy za granicą. Aby mieć namiastkę świąt, możemy w pokoju hotelowym postawić stroik w kształcie choinki.
 • Oszczędzasz miejsce w pokoju. Zakup choinki wiąże się z tym, iż trzeba zagospodarować dla niej trochę miejsca, jednakże nie zawsze jest to możliwe. Dlatego też warto kupić stroiki w kształcie choinek. 

Poza tym stroiki w kształcie choinek to również wyjątkowy prezent dla najbliższej osoby. Stroiki Świątecznego Atelier wykonywane są ręcznie i z wysokiej jakości produktów, dlatego też stroiki te są idealnym prezentem dla drugiej osoby. 

Przykładowe stroiki w kształcie choinek 

Dekoracja świąteczna zmierzch nr 388

Wśród stroików w kształcie choinek zdecydowanie nie może zabraknąć dekoracji świątecznej zmierzch nr 388, ponieważ niesie ze sobą wszystko to, co niezbędne jest w święta Bożego Narodzenia. Wykonana ona została z wysokiej jakości materiałów, które z powodzeniem wytrzymują na lata. Nie brakuje w niej iglastych gałązek, delikatnych bombeczek oraz zimowych róż, wśród których można dostrzec subtelnie oszronione listki. Pięknie prezentuje się z innymi stroikami oraz świecami świątecznymi. Przy jej tworzeniu artyści zastosowali biały, szary i niebieski kolor i nie jest to przypadkowe, ponieważ dzięki temu dekoracja nabrała zimowego charakteru. Co więcej, biel i niebieski to kolory uspakajające i wprowadzające harmonię, dlatego warto tę dekorację mieć. Należy jeszcze dodać, że kompozycję włożono do pięknej, białej misy, która nie tylko zdobi, ale przede wszystkim stabilizuje. 

Ten stroik świąteczny w kształcie choinki z powodzeniem może zastąpić tą większą. 

stroiki w kształcie choinek

Choinka złote święta nr 387

Choinka złote święta nr 387 to kolejna propozycja wśród stroików w kształcie choinek, która w pełni oddaje ducha świąt. Tym razem wykonano ją w kolorze złota i bieli, a jak wiadomo w Boże Narodzenie nie może tych kolorów zabraknąć, ponieważ słoto symbolizuje dobrobyt, natomiast biel- niewinność. Dodatkowo złoto w Boże Narodzenie kojarzy się z Trzema Królami, którzy poszli do Betlejem, aby przywitać naszego nowo narodzonego Pana. Piękne złote bombki i imitacje jabłuszek otulone są białymi różami i oszronionymi iglastymi gałązkami. Dekoracją tą można ozdobić nie tylko wnętrza mieszkań i prywatnych domów, ale również biura, salony SPA, recepcje hoteli, czy też eleganckie butiki. W stroikach świątecznych rzadko stosuje się kwiaty. Mimo to nasi artyści umieścili w tej choineczce białe róże, które dodały jej niezwykłej elegancji i subtelności. Dzięki temu stroik ten jest nieprzeciętny i niezwykle oryginalny. Można go zastosować jako zamiennik do zwykłej, dużej choinki. Jest to idealne rozwiązanie dla tych, dla których ciągle brakuje czasu. 

stroiki w kształcie choinek

Stroik świąteczny radosne chwile nr 384

Kolejnym niezwykłym stroikiem w kształcie choinek jest stroik świąteczny radosne chwile nr 384. Do jego stworzenia wykorzystano piękne poinsecje, iglaste gałązki, imitacje jabłuszek oraz delikatne bombeczki. Poinsecje, znane również jako Gwiazdy Betlejemskie, to prawdziwy symbol Bożego Narodzenia, gdyż symbolizują one Gwiazdę, która prowadziła Mędrców do stajenki, gdzie narodził się Jezus. Ozdoba ta wykonana została w szarej kolorystyce, jednakże szarość ta łamana jest przez ciemny róż. Gwiazdą Betlejemskim towarzyszą piękne bombki i subtelne listeczki, które razem tworzą piękną kompozycję. Ten stroik świąteczny pięknie udekoruje nie tylko Twój dom czy mieszkanie, ale również biuro, recepcję hotelu czy też ekskluzywny sklep. Ten stroik może być również oryginalnym prezentem dla bliższej, jak i dalszej osoby. Może również zastąpić tradycyjną, dużą choinkę. W szczególności polecany jest osobom, które nie mają za dużo miejsca w domu. Należy dodać, że kompozycja ta wykonywana jest ręcznie, dlatego też drugiej takiej samej nie ma. 

stroiki w kształcie choinek

Choinka z wikliny z pomarańczą

Choinka z wikliny z pomarańczą to skromność i elegancja w najczystszej postaci. Wśród stroików w kształcie choinek zdecydowanie należy do jednych z najpiękniejszych. Ozdoba ta wykonana jest ręcznie ze starannie dobranych dodatków, dlatego możecie mieć pewność, że jest ona niepowtarzalna i wyjątkowa. Forma choinki wykonana jest z wikliny, dzięki temu dekoracja jest prosta i bardzo naturalna. Choineczkę przyozdobiono suszonymi plastrami pomarańczy, laseczkami pachnącego cynamonu, białymi i srebrnymi bombeczkami, posrebrzanymi szyszeczkami oraz uroczymi gwiazdeczkami. Jak widzisz, dekoracja ta zawiera wszystko to, z czym kojarzą się święta Bożego Narodzenia. Choinka z wikliny z pomarańczą idealnie wpasuje się nie tylko do Twojego mieszkania, ale również w klimat biura, recepcji, restauracji, czy też ekskluzywnego butiku. Możesz również obdarować nią bliskie Ci osoby. Jestem pewna, że ucieszą się z takiego prezentu. 

stroiki

Choinka z wikliny srebrna

Choinka z wikliny srebrna to prawdziwa uczta dla oka, ponieważ wykonali ją artyści ze starannie dobranych dodatków. Nic tu nie jest przypadkowe. Piękne bombeczki, gwiazdeczki i choinki otulają wiklinową formę ozdoby. Gdzieniegdzie można znaleźć malutkie szyszeczki, które dodają kompozycji naturalności. Tą świąteczną dekoracją z powodzeniem można ozdobić wnętrze mieszkania, biura, recepcji, salonu spa, butiku oraz inne miejsca. Wszystko zależy od naszego pomysłu. Wiklinowa choinka wkomponuje się praktycznie w każdy styl pomieszczenia. Bez względu na to, czy masz mieszkanie w stylu klasycznym, rustykalnym, skandynawskim, czy też minimalistycznym, ta choineczka zawsze znajdzie miejsce. Wynika to z jej uniwersalności. Naturalny kolor wikliny idealnie będzie pasował do klasycznych mebli, natomiast proste i niekrzykliwe dodatki będą wspaniale uzupełniać nowoczesne wnętrza. Choinka z wikliny to również doskonały pomysł na prezent. Osoba obdarowywana z pewnością się z niej ucieszy. 

stroiki

Choinka z gałązek pomarańczowa

I kolejną ciekawą inspiracją do udekorowania różnych wnętrz jest choinka z gałązek pomarańczowa. Ten przepiękny stroik w kształcie choinki sprawi, iż w danym pomieszczeniu zapanuje świąteczna atmosfera. Artyści przyozdobili gałązki wysuszonymi plastrami pomarańczy, pachnącymi laskami cynamonu, delikatnymi bombeczkami oraz włoskimi orzechami po to, aby było czuć święta Bożego Narodzenia. Stroik ten będzie się doskonale prezentował w każdym stylu wnętrza. Nie istotne czy jest to wnętrze klasyczne, skandynawskie, czy też nowoczesne, ozdoba ta idealnie się wpasuje ze względu na swoją uniwersalność. Z powodzeniem można nią przyozdobić mieszkania, biura, recepcje, czy też salony spa. Każdy gość odwiedzający je poczuje magię świąt. Możesz ją również komuś sprezentować. Z pewnością osoba obdarowywana ucieszy się z ręcznie wykonanej ozdoby. Co więcej, drugiej takiej samej nie ma. 

stroiki

Podsumowanie

Nie ma świąt Bożego Narodzenia bez odpowiedniej choinki. Jednakże brak czasu na strojenie, brak wystarczającej ilości miejsca na jej postawienie oraz ciągłe podróże powodują, że coraz częściej sięgamy po małe choineczki. Warto sięgnąć po stroiki w kształcie choinek, ponieważ można postawić je w dowolnym miejscu, wziąć je w podróż i przy okazji spełnić tradycję.

Comments (0)

Leave a Reply

0

Your Cart