Jeżeli masz pytania i chcesz jak najszybciej uzyskać na nie odpowiedź skontaktuj się z nami bezpośrednio:

Margareta Forma-Gąsior

Skontaktuj się ze mną jeżeli masz pytania dotyczące dostępności, kompozycji oraz zamówień specjalnych:

mail: margareta@swiateczneatelier.pl

tel.: +48 730 130 260 (między 10:00 a 16:00)

Sariel Sebastian

International trade manager. Write to me if you have a business proposal.

email: sarielsebastian@formwalls.pl

Wianki Bożonarodzeniowe
20 listopada 2018 Margareta Forma-Gąsior

Zbliżamy się do najpiękniejszego kresu w ciągu roku, do którego każdy z nas przygotowuje się z wielką starannością i sporo wcześniej. Polacy mieszkający za granicą bookują dużo wcześniej samoloty, planują urlopy tak, by w naszym kraju spędzić magiczny czas Bożego Narodzenia. Nasze domy zaczynamy przystrajać coraz wcześniej. Pierwszym z symboli zbliżającego się Bożego Narodzenia jest wieniec adwentowy. Okres adwentu to czas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Jest to tradycja bardzo stara, bo sięgająca IV wieku. Podczas adwentu przygotowujemy się duchowo do nadchodzących Świąt. Symbolem tego okresu jest wieniec adwentowy. Zagościł ona na stałe w naszych wnętrzach i wnosi pierwszy pierwiastek świątecznej atmosfery do naszego domu. Adwent w kościele to kolor fioletowy, my proponujemy kolor odpowiedni do wnętrza domu. tak, by komponował się z całością wystroju. My preferujemy tradycyjną kolorystykę czerwień, biel, srebro, złoto, które to kolory pięknie komponują się włości wie z każdym wnętrzem i w tym okresie znakomicie się sprawdzają.

Tradycja wieńca adwentowego pojawiła się u naszych zachodnich sąsiadów, gdzie ksiądz Johann Hinrich Wichern już w 1839 roku w Hamburgu, w szkole dla sierot, chcąc stworzyć świąteczną atmosferę w pierwszą niedzielę adwentu przyczepił świecę do drewnianego koła. Potem pomysł ewoluował, nabierał rozgłosu i własnego życia, by w 1860 roku przybrać wygląd koła obłożonego zielonymi gałązkami wraz z czterema świeczkami. W takiej formie pozostał do dziś. Chociaż pomysłów na jego wykonanie jest naprawdę bardzo dużo. Wszystko zależy od kreatywności i pomysłowości wykonawcy wianka. W Polsce, pierwszym miastem w którym pojawił się wieniec adwentowy, był Wrocław i był to rok 1920. W kulturze i tradycji Polskiej, wieńce adwentowe, wieszane były pod sufitem a kolorystyka świec często była dobierana do kolorów liturgicznych. Tak więc trzy świece fioletowe i jedna różowa. Niektórzy do tej pory utrzymują tą kolorystykę. Często kolory te zastępowane są kolorem czerwonym, symbolizującym radość oczekiwania na Mesjasza. Najczęściej jednak wieniec adwentowy ustawiany jest na stole w domu, na dużej tacy.

Jeszcze jedną ważną kwestią jest miejsce ekspozycji Bożonarodzeniowego wianka. Tradycyjny wianek ze świeczkami kładzie się w pozycji poziomej na stół świąteczny. Ale można go także wieszać na ścianach lub na drzwiach wejściowych. Na ścianie ten atrybut Bożego Narodzenia przypominać będzie domownikom o zbliżaniu się wielkiego święta, a na drzwiach – symbolizować będzie hojność gospodarzy i gotowość do podzielenia się uroczystym wydarzeniem z gościem. Okrąg odzwierciedla następujące po sobie, powtarzające się wydarzenia, symbolizuje cykl życia. Wieniec czyli koło, to bardzo stary symbol, od wieków fascynujący ludzi. Oznacza między innymi jedność, pełnię, nieskończoność. Może to być nieskończona miłość, wierność, nieskończone dobro, szczęście itd. Oznacza również harmonię i równowagę. Koło nie ma początku, ani końca, nie ma punktów bardziej, czy mniej wysuniętych, ważniejszych, bądź mniej istotnych. To w kręgu siadamy, żeby stworzyć miłą i otwartą atmosferę. Obrączka to również koło. Jej przypisuje się symbol przywiązania i miłości.

Każdy może wybrać z tych symboli to, czego dusza zapragnie. Dla mnie to to symbol harmonii, równowagi i stałości w życiu, czyli to czego każdy z nas najbardziej potrzebuje, a jako krąg – wieniec skupia wokół siebie ludzi, rodzinę. Zawieszony na drzwiach, zaprasza do wnętrza domu bliskich i staje się znakiem ich wspólnoty. Proponujemy Wam Mili, wianki zarówno do powieszenia jak i do  ołożenia na stole czy parapecie. W rożnej kolorystyce i rozmiarach, mam nadzieję, że każdy z Was znajdzie coś i dla siebie.

Comments (0)

Leave a Reply

0

Your Cart