Jeżeli masz pytania i chcesz jak najszybciej uzyskać na nie odpowiedź skontaktuj się z nami bezpośrednio:

Margareta Forma-Gąsior

Skontaktuj się ze mną jeżeli masz pytania dotyczące dostępności, kompozycji oraz zamówień specjalnych:

mail: margareta@swiateczneatelier.pl

tel.: +48 730 130 260 (między 10:00 a 16:00)

Sariel Sebastian

International trade manager. Write to me if you have a business proposal.

email: sarielsebastian@formwalls.pl

Świeczki w kształcie bombek

Świeczki w kształcie bombek
29 listopada 2020 martajustynska1

Święta Bożego Narodzenia to czas, na który wszyscy czekamy. Dochodzący z kuchni aromat świątecznych potraw, śmiech dzieci, zapach żywej choinki oraz oczekiwanie na pierwszą gwiazdkę sprawia, że ten okres jest tak wyjątkowy. Przy wigilijnym stole siadamy całymi rodzinami, dzielimy się opłatkiem, śpiewamy głośno kolędy, a wszystkie niesnaski zostawiamy daleko w tyle. Na świątecznym stole nie może zabraknąć nie tylko tradycyjnych 12 potraw, ale również płonących świec. Najlepsze do tego będą świeczki w kształcie bombek. Dlaczego należy zapalać świeczki w ten magiczny czas? O tym w dalszej części tekstu. 

O świeczkach słów kilka

Świeczki to przede wszystkim źródło światła. Dziś używamy ich głównie do celów dekoracyjnych, w różnych nabożeństwach oraz do stworzenia ciepłej atmosfery. Pierwsze świeczki pojawiły się już ponad 5000 lat temu i tworzone one były z zanurzenia patyków w rozpuszczonym tłuszczu zwierzęcym. Z czasem technika ich sporządzania się zmieniała. Zmieniał się również materiał, z jakiego się je wytwarzało oraz ich zastosowanie. Świeczki służyły jako główne źródło oświetlenia pomieszczenia, aż do momentu wynalezienia lamp olejowych, czyli do przełomu XVIII i XIX wieku. Jednakże w prywatnych domach świece były nadal używane. W roku 1879 wprowadzono żarówki, a co za tym idzie, świece przestały służyć jako główne źródło światła w domostwach. Mimo chwilowego zmniejszenia się popytu na ten produkt wróciły one do łask w XX w. Przyjęły one różną formę od prostych, białych świec, poprzez zapachowe, aż po świeczki w różnych kształtach i kolorach. Na święta Bożego Narodzenia można kupić świeczki w kształcie bombek

Z czego wykonane są świeczki?

Obecnie w sklepach można przebierać w świeczkach. Różnią się one nie tylko kształtem, wysokością, aromatem, ale przede wszystkim tym, z czego są one zrobione. Od surowca, z jakiego wykonane są omawiane produkty, zależy nie tylko długość palenia, ale przede wszystkim nasze zdrowie. Najczęściej świece wykonywane są z:

 • parafiny
 • stearyny
 • wosku pszczelego
 • wosku sojowego. 

Parafina

Parafina jest jednym z najczęściej stosowanych materiałów do produkcji świec. Ten popularny składnik świec pozyskiwany jest z ropy naftowej, smoły węgla brunatnego, smoły łupkowej lub też tworzony jest w sposób syntetyczny. Jest to mieszanka stałych alkanów (nasyconych węglowodanów). Związki parafinowe różnią się od siebie ilością atomów węgla w cząsteczce, co sprawia, że przybierają one różną postać- od ciekłego oleju parafinowego aż po twarde woski.

Parafina posiada wiele charakterystycznych właściwości. Są one następujące:

 • Barwa. Substancja ta może przyjąć barwę od białej do żółtej. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób jest pozyskiwana.
 • Zapach. Parafina jest substancją bezwonną. 
 • Konsystencja. Materiał ten jest tłusty.
 • Pozostałe właściwości. Parafina jest nierozpuszczalna w wodzie, alkoholu i nie reaguje na działanie kwasów i zasad. Można ją natomiast rozpuścić w terpentynie, benzenie i eterze. 

Świece nie są jedynym produktem, w którym stosuje się tę substancję. Doskonale się ona odnajduje również w kosmetologii, przy tworzeniu impregnatów do mebli i podług oraz przy woskowaniu papieru. 

Stearyna

Kolejną substancją, którą stosuje się przy produkowaniu świec, jest stearyna. A czym ona jest? Jest to nasycony kwas tłuszczowy, który znajduje się przede wszystkim w tłuszczach zwierzęcych, a nawet w tłuszczach roślinnych, choć w niewielkich ilościach. Kwas stearynowy  ma następujące właściwości:

 • Barwa. Stearyna ma biały lub kremowy kolor.
 • Substancja ta słabo rozpuszcza się w wodzie, jednakże doskonale rozpuszcza się w rozpuszczalnikach organicznych.
 • Świece wykonane ze stearyny palą się żółtym płomieniem. Materiał ten zapala się dopiero po podgrzaniu, czyli tak naprawdę palą się jego opary.

Swoje zastosowanie substancja ta znalazła nie tylko przy produkcji świec, ale również kosmetyków, leków, mydeł oraz gumy. 

Wosk pszczeli

Wosk pszczeli to jedno z dobrodziejstw, które dajną nam pszczółki. Mimo iż jest to produkt uboczny przy tworzeniu miodu, to posiada on wiele właściwości zdrowotnych. Wosk pszczeli wpływa na:

 • ochronę i odpowiednie nawodnienie skóry;
 • ochronę naszego organizmu przed chorobami (np. serca, układu górnych dróg oddechowych, grypy i przeziębienia);
 • prawidłowe gojenie się ran. 

Ze względu na te cudowne właściwości prozdrowotne, często stosuje się go w różnych produktach kosmetycznych, maściach oraz lekach. Jednakże ostatnio popularne stały się również świece wykonane z wosku pszczelego. 

Wosk pszczeli w świecach nie dość, że roznosi cudowny aromat po całym domu, to również odświeżają i jonizują powietrze. Świece z wosku pszczelego doskonale radzą sobie w łagodzeniu objawów astmy, alergii, chorób płuc oraz górnych dróg oddechowych. Zapach świec doskonale również wpływa na samopoczucie. 

Wosk sojowy

Coraz bardziej popularne stają się świece z wosku sojowego. Wynika to z faktu, iż zawierają one wiele cennych właściwości. Wśród nich należy wyliczyć:

 • Jest ekologiczny, gdyż pochodzi ze źródeł odnawialnych. Pozyskiwany jest z nasion soi.
 • Nie zanieczyszczają powietrza i nie kopcą się.
 • Palą się dwa razy dłużej, niż świece parafinowe. 
 • Czysty wosk pachnie łagodnie, pudrowo i słodko. Dlatego też stanowi idealną bazę pod inne zapach. 
 • Są bezpieczne dla dzieci i alergików. 

Przy produkcji świec często stosuje się domieszkę soku sojowego z parafinowym czy też stearynowym. To sprawia, że są one zdecydowanie tańsze. 

Dlaczego należy ustawiać świeczki na wigilijnym stole?

Na wigilijnym stole z pewnością powinny znaleźć się świąteczne potrawy tj. pierogi, karp, czy makaron z makiem i bakaliami, opłatek oraz puste miejsce dla wędrowca. Nie może na nim zabraknąć pięknych i klimatycznych ozdób świątecznych np. wianka oraz żywych gałązek iglastych drzew. Dekoracje te powinny być wykonane z elementów, które wprowadzą dodatkowego klimatu świątecznego. No i w końcu na stole świątecznym pomiędzy półmiskami z jedzeniem powinno znaleźć się miejsce na świeczki w kształcie bombek. Dlaczego świeczki w tym okresie są tak ważne oraz co ze sobą niosą? Dowiesz  się z dalszej części tekstu. 

Symbolika płonącej świecy

Płonące świece mają ogromne znaczenie, w każdej sferze życia ludzkiego, począwszy od obrzędów rytualnych, poprzez stworzenie odpowiedniej atmosfery, na nabożeństwach kończąc. Jednakże przede wszystkim najważniejszą swoją symbolikę mają w wierze chrześcijańskiej. Zapalone świece to symbol wygrania życia nad śmiercią. Dodatkowo odpędzają one złe duchy oraz oczyszczają atmosferę. Często zapalamy je w intencji naszych bliskich oraz podczas wysyłania próśb do Boga. Płonąca świeca to również symbol Chrystusa, który narodził się dla nas, żył dla nas i umarł na krzyżu dla odkupienia naszych grzechów. 

Szczególne znaczenie świeca ma podczas Adwentu, który jest niezwykle ważnym okresem przedświątecznym, ponieważ podczas niego oczekujemy przyjścia naszego Zbawiciela. W religii chrześcijańskiej każdy element świecy coś oznacza: wosk oznacza ciało, knot- duszę, natomiast płomień- światło Ducha Świętego. 

Klimatyczne świeczki w kształcie bombek

Świeca bombka czerwona

Świeca bombka czerwona to idealny wybór na święta Bożego Narodzenia z dwóch powodów: po pierwsze, ma ona świąteczny kształt i po drugie, odpowiedni kolor. Produkt ten wykonany został w formie bombki z pięknymi zdobieniami. Co więcej, kolor świecy ma w pełni oddawać świąteczny klimat. I to się udało. Zdobienia zostały delikatnie oprószone srebrnym brokatem, który doskonale imituje śnieg. 

świeczki w kształcie bombek

Kolor świecy został wybrany nie bez przyczyny, ponieważ każdy z nich coś znaczy i inaczej wpływa na samopoczucie człowieka. Świeczka w kolorze czerwonym niesie ze sobą wiele znaczeń w zależności od przeznaczenia. Głównie kojarzy się z romantyczną randką, tworząc przy tym idealny klimat. Dlatego też ze świeczek w tym kolorze chętnie się korzysta w Walentynki. W codziennych obowiązkach zapalona czerwona świeca dodaje człowiekowi energii, pasji, pewności siebie oraz chęci do działania. Jednakże w okresie świątecznym przybiera ona szczególnego znaczenia, ponieważ oznacza ona miłość oraz dodaje sercu energii. Dodatkowo kojarzy się ze strojem Świętego Mikołaja. Poza tym czerwień to również kolor krwi. I w przypadku wszelkich obrzędów religijnych oznacza krew Chrystusa, który poprzez swoje narodziny, życie i śmierć wpłynął na ludzkość, niosąc wiarę, miłość i nadzieję. W celach dekoracyjnych czerwone świece doskonale łączą się z zielenią. Dlatego ułożenie ich obok bożonarodzeniowego stroika stworzy niesamowitą kompozycję. 

Świeca z brokatem złota

Świeczki w kształcie bombek ze złotym brokatem to przepiękne dekoracje, które zostały przyozdobione wzorem, który dodatkowo obsypano złotym brokatem. Biel ze złotem doskonale będzie się prezentował w każdej aranżacji świątecznej. W tradycyjnych, kolorowych ozdobach doskonale będzie podkreślał elegancję i piękno stroików, natomiast w minimalistycznych aranżacjach idealnie będzie tworzył jedność z innymi dodatkami. Dodatkowo biały i złoty kolor idealnie będzie współgrał z innymi barwami. 

świeczki w kształcie bombek

Biały kolor jest bardzo ważną częścią naszego życia, szczególnie w wierze chrześcijańskiej. W białe szaty rodzice ubierają małe dzieci do chrztu oraz później do komunii. Warto również dodać, że w tych sakramentach nieodłącznym elementem jest również biała świeca. W naszym późniejszym życiu ubieramy białą suknię do ślubu, która symbolizuje niewinność, czystość oraz cnotę. Ważne znaczenie ma również świeca w białym kolorze. Zapalenie ich sprawia, iż oczyszcza się aura. Chroni naszą duszę przed negatywnymi emocjami. Jako ciekawostkę należy dodać, że stosowanie białych świec zaleca się przy leczeniu z depresji oraz nerwicy.  Niektórzy stosują ją przy epilepsji. Zapalając białą świecę w święta Bożego Narodzenia, nie tylko wprowadzisz ciepłe światło na wigilijnym stole, ale również poprawisz relację z rodziną. 

Zapachowa świeca w kształcie bombki niebieska

Zapachowa świeca w kształcie bombki niebieska jest niezwykła, ponieważ powstała ona w nietuzinkowym kolorze. Dodatkowo zawiera piękny motyw, który oprószono srebrnym brokatem. Ustawiając ją na wigilijnym stole, sprawicie, że zapanuje odpowiedni świąteczny klimat. Doskonale odnajdzie się wśród dekoracji świątecznych, które tworzą niezwykłą jedność.

świeczki w kształcie bombek

Kolorystyka w tej świecy również jest nieprzypadkowa. Niebieskie świece idealnie wkomponują się praktycznie w każde wnętrze, tworząc przy tym wyjątkową i przytulną atmosferę.  Świece w kolorze niebieskim traktowane są na równi z fioletowymi i w związku z tym, oznaczają one sferę duchową. Barwa niebieska nierozerwalnie kojarzy się z morzem, czystym niebem oraz taflą jeziora, dlatego też niesie ze sobą spokój i harmonię. Zapalając niebieską świecę, wprowadzisz równowagę wewnętrzną oraz szerzej otworzysz swój umysł. Dodatkowo chroni ona człowieka przed złymi emocjami. Dlatego jeżeli poczujesz złe emocje, warto, abyś po nią sięgnął. Świece te również przywracają wiarę oraz nadzieję. Zapalając ją na świątecznym stolę, nie tylko wprowadzisz harmonię i spokój, ale również oczyścisz atmosferę przed rodzinnymi niesnaskami. 

Zapachowa świeca świąteczna zielona 

Zapachowa świeca świąteczna zielona to piękno i świąteczny klimat w najczystszej postaci. Piękno zielonej świecy zostało podkreślone delikatnym rzeźbionym motywem, który został posypany złotym brokatem. Produkt ten stanowi doskonałe uzupełnienie świątecznych dekoracji. Świecę tą można z powodzeniem postawić na wigilijnym stole, na blacie komody, na półce oraz wszędzie tam, gdzie dusza zapragnie. 

świeczka zielona

Nie bez znaczenia jest również jej kolorystyka, ponieważ zieleń niesie ze sobą istotny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka. Oczywiście zieleń ma również swoją symbolikę. Kolor zielony to barwa nadziei, życia, natury i odradzania się. Oznacza ona również uzdrowienie, nadzieję i szczęście. Zapalając zieloną świecę, sprawisz, że Twój dom lub mieszkanie będzie chronione przed złymi emocjami, oczyścisz atmosferę oraz sprawisz, że wszystko wróci do normy. Dodatkowo wpływa ona na poprawę koncentracji. Jeżeli więc potrzebujesz ciszy, spokoju oraz skupienia się, to koniecznie musisz po nią sięgnąć. W święta Bożego Narodzenia produkt ten nie tylko wprowadza świąteczną atmosferę, ale roznosi również cudowny aromat.  W ten magiczny czas zielone świece nie tylko kojarzą się z kolorem choinki, ale przede wszystkim niosą ze sobą symbol nadziei na powodzenie, szczęście i zdrowie. 

Podsumowanie

Odpowiedni klimat świąt Bożego Narodzenia tworzą nie tylko ludzie, ale również starannie dobrane dekoracje świąteczne. Wśród nich mogą znaleźć się girlandy, wianki, stroiki, a nawet tak niepozorna rzecz, jak świeczka. Świeczki w kształcie bombek nie tylko zdobią wnętrze pomieszczenia, ale przede wszystkim wpływają na nasz nastrój i podkreślają istotność świąt. Dobierając odpowiednią świeczkę, należy pamiętać, o jej kolorystyce. Bowiem każdy z nich inaczej wpływa na nasz nastrój. W naszej ofercie znajdziecie produkty o najczęściej stosowanych podczas Bożego Narodzenia barwach i oryginalnych kształtach. Dbamy o to, żeby ten okres był dla Was wyjątkowy.

Comments (0)

Leave a Reply

0

Your Cart